Syrop z daktyli – dlaczego warto wprowadzić go do diety?

W czasach wszechobecnej chemii i nie do końca znanych nam suplementów, coraz chętnie zwracamy się w stronę naturalności. Jest to przede wszystkim sprawdzone i bezpieczne, kolokwialnie mówiąc, wiemy co jemy. Jednym z naturalnych produktów, godnym uwagi jest syrop daktylowy, inaczej zwany daktylowym miodem. Co powinniśmy wiedzieć o zastosowaniu i właściwościach tej odżywczej słodyczy?

Nie od dziś wiadomo, że rafinowany cukier nie służy naszemu zdrowiu. Jego nadmierne spożywanie zwiększa ryzyko wielu chorób, w tym cukrzycy typu drugiego. Nie sposób nie zauważyć również niekorzystnego wpływu cukru na nasz wygląd zewnętrzny. Na szczęście istnieje wiele alternatyw dla klasycznego cukru, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje syrop daktylowy (https://www.bee.pl/bio-planet-syrop-daktylowy-350-g-bio_p5719.html).

Jakie wartości odżywcze posiada syrop daktylowy?

Syropowi z daktyli przypisać można wyjątkowy smak. Jest on słodki, zbliżony do smaku suszonych owoców daktylowych. Wyjątkowy smak to nie jedyny atut syropu daktylowego. Tak naprawdę przypisać mu można wiele właściwości prozdrowotnych. W specyfiku tym znajdziemy dobroczynny potas, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Co więcej, w syropie z daktyli znajduje się sporo witamin. Mowa tu o witaminie A, która pozytywnie wpływa na stan włosów, skóry oraz paznokci. W produkcie tym znajdziemy także witaminę E, zwaną witaminą młodości. Nie brakuje w nim również witaminy C, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego. Witaminy z grupy B, które znajdują się w syropie z daktyli mają szansę poprawić funkcjonowanie układu nerwowego, a także ukoić skołatane nerwy. Syrop polecany jest wielu osobom, zarówno zdrowym jak i tym, którzy borykają się z pewnymi dolegliwościami. Nie wolno zapominać jednak o tym, że syropu daktylowego nie powinny spożywać osoby mające problem z prawidłowym metabolizmem cukrów. Jeśli dokucza nam cukrzyca, syrop z tych słodkich owoców może nie być dobrym pomysłem. Na syrop ten powinny również uważać osoby, które są uczulone na daktyle, a także osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego.

Jak stosować syrop z daktyli?

Syrop z daktyli znajdziemy w szczególności w sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością. Mimo, że syrop ten posiada wiele pozytywnych właściwości prozdrowotnych, warto stosować go z umiarem. Jest on bowiem produktem dość kalorycznym. Posiada również dość wysoki indeks glikemiczny. Możemy używać go codziennie, ale nie przekraczajmy dawki dwóch płaskich łyżeczek. Jeżeli używamy syropu okazjonalnie, możemy pozwolić sobie na większe jego ilości. Syrop z daktyli wspaniale komponuje się z naleśnikami, a także z puszystymi racuszkami. Z powodzeniem można wykorzystać go również do polania lodów, zarówno tych kupnych jak i domowych. Wreszcie, syrop daktylowy wspaniale podkreśli smak mrożonych napojów, zwłaszcza kawy i czekolady. Można posłodzić nim również herbatę. Szczególnie dobrze smakuje on z herbatą z dodatkiem przypraw korzennych.

Tło zdjęcie utworzone przez topntp26 - pl.freepik.com